Softshell. Materiál, na který většina outdoorových maminek nedá dopustit. Pojďme se na tuto zázračnou látku podívat zblízka. Vysvětlíme vám, co všechno umí a proč je dobré softshell v dětské skříni mít.
Mechanická odolnost, nepromokavost, dobrá tepelná izolace, větruvzdornost a prodyšnost. To jsou základní vlastnosti materiálu nazývaného softshell. Jméno, které u nás zdomácnělo vzniklo ze spojení dvou anglických slov SOFT - měkká, SHELL-skořápka nebo schránka.
Softshell je funkční textilie, která je napohled podobná neoprenu. Skládá se z různých vrstev, které mají za úkol zajistit dobrodruhům pohodlí za každého počasí.

Softshellové oblečení se těší opravdu velké oblibě ve světě malých dobrodruhů. A proč ptáte se? Díky této speciální látce totiž není třeba nosit další vrstvy. Taková softshellová bunda totiž zastane funkci komfortní vrstvy, která slouží k odvádění tělesné vlhkosti. Ale umí zastat i funkci vrstvy ochranné a izolační. Navíc designové softshellové oblečení dětem hrozně sluší!
Není softshell jako softshell
Na trhu najdete dva typy softshellu
Tkaný softshell:
ten je vyroben z hustě tkaných textilních vláken bez membrány. Je tenký, pružný, lehký a je prodyšný. Zpravidla je cenově dostupnější a univerzálnější. Tkaný softshell bude super na cestu do školy a příležitostné podzimní a jarní lítání venku. Nevýhodou je, že se nehodí do náročnějších podmínek.
Membránový softshell:
jak už název napovídá, tento softshell má v sobě ještě membránu. Ta je uložena mezi vnitřní termo vrstvou a vnější voděodolnou vrstvou. Membrána odvádí tělesnou vlhkost a je nepromokavá. Tento softshell je odolný vůči větru a vlhkosti. Pokud chcete vědět více o membránách klikněte ZDE.


Jak si správně vybrat?
To vše záleží, na jaké dobrodružství se chystáte. Pokud plánujete nějaké extra žůžo dobrodrůžo v horách. Doporučujeme voděodolný, prodyšný, membránový softshell. Pokud hledáte jen bundičku do školy, vystačíte si s tkanou softshellovou bundou. Obecně vzato, softshellové materiály jsou určeny do mírnějších klimatických podmínek. Ale u nás najdete i zateplené dětské softshellové bundy a kalhoty, které dobrodruhy zahřejí i v chladnějším počasí. K zateplení se používá: microfleece, který má skvělé termoizolační vlastnosti a je velice příjemný.
Obstojí softshellové oblečení v dešti?
Oblečení má vodoodpudivý, polyuretanový povrch, který zabraňuje promoknutí. To znamená, že krátkou přeháňku přežije malý dobrodruh i ve tkané softshellové bundě.
Ale pokud chcete vědět jak vámi vybraný kousek obstojí v drsnějších podmínkách, musíte se podívat na další parametr. A tím je vodní sloupec.

Vodní sloupec a jeho velikost
Hodnota vodního sloupce je udávána v mm H2O. Určuje jak velkému tlaku je materiál schopný odolat, než začne propouštět vodu. Hodnota okolo 2000 mm se dá považovat za nepromokavost. Ale náročnější outdoorová dobrodružství si vyžadují minimální vodní sloupec 5000 mm.
A jak softshell odolá větru?
Proti větru, dobrodruhy částečně, ochrání každý softshell. Ale opravdovou jistotou jsou ty membránové. Ale pozor! Nutno vzít v úvahu, že čím vyšší je odolnost vůči větru, tím nižší bývá jeho prodyšnost.
Prodyšnost a paropropustnost softshellového materiálu
Prodyšnost je označovaná zkratkou Ret a měří se v jednotkách Pa*m2/W. Jinými slovy říká, jaká energie je nutná pro odpaření vody.
Čím je hodnota Ret nižší, tím menší energie je třeba k odpaření vody. Čím menší hodnota Ret, tím je látka prodyšnější.
Paropropustnost, znamená to samé, ale udává se v g/m2/24h znamená: propuštěné gramy vodní páry/na metr čtvereční/ za 24 hodin. Čím je číslo větší, tím více páry bunda propustí, jinými slovy dýchá. A tím méně se v ní bude malý dobrodruh potit.
Přehled hodnot prodyšnosti a paropropustnosti
Ret < 6 - velmi dobrá - (> 20 000 g/m2/24h)
Ret = 6 až 13 - dobrá - (9 000 - 20 000 g/m2/24h)
Ret = 13 až 20 - uspokojivá - (5 000 - 9 000 g/m2/24h)
Ret > 20 - neuspokojivá - (< 5 000 g/m2/24h)
Příklady z naší nabídky
Opravdu záleží na jaké aktivity se s dobrodruhem chystáte. V nabídce máme softshellové bundičky pro kluky i holčičky. Na nenáročné cesty do školy, školky a na nenáročné procházky do přírody se budou skvěle hodit bundy od české značky Unuo, které nemají konkurenci v krásném dětském designu. Kousky můžete sladit s kalhoty, čepicí nebo nákrčníkem stejného provedení. Pokud se chystáte po stopách Yettiho a další náročnější aktivity, doporučujeme dětskou bundu od české značky Fantom, která vyniká svou vysokou funkčností. Chybu samozřejmě neuděláte pokud sáhnete po severské značce Didriksons. Obecně softshell děti nejvíce unosí na jaře a na podzim. Ale materiál je skvělý i na běžky a další sporty v chladnějším počasí. Pokud hledáte softshell na sport, pohlídejte si parametr prodyšnosti.
Softshellové nejsou jen bundy
V naší nabídce najdete i dětské kalhoty a softshellové komplety. Na větší outdoorové akce doporučujeme kalhoty tzv. outdoorového střihu, kdy partie kolen a zadečku jsou v tmavém barevném provedení. Pro školkáče a batolata doporučujeme skvělé softshellové kalhoty od táborské značky Unuo. Pro ty nejmenší dobrodruhy máme v nabídce pár softshellových kompletů. Při výběru kalhot se řiďte stejnými principy, jako při výběru bundy. Obecně je softshell materiál, který je termoizolační, větru i otěruvzdorný. Pro náročnější outdoorové aktivity sledujte výšku vodního sloupce a hodnoty prodyšnosti, které jsme si vysvětlili výše. Do chladnějších podmínek volte jednoznačně softshell zateplený fleecem.